Co tu najdete
Zde nabízíme odkazy na veřejně (většinou online) dostupné publikace a nástroje, které zatím nenašly místo v žádném z našich návodů. Většinou jde o zdroje týkající se konkrétních analytických a výzkumných metod.
Jak se dostat k dalším zdrojům
Pokud nemáte přístup k univerzitní knihovně Národní knihovna a Národní technická knihovna nabízejí (vzdálený) online přístup k mnoha odborným časopisům i specializovaným knihám.
Knihovna Akademie věd také nabízí členství externistům.
Členství v každé z nich stojí řádově stokoruny ročně, vyplatí se to.
Přístup do knihovny Vám možná umožní i Vaše univerzita coby absolventovi*ce.
Přednostně vybíráme ty zaměřené na praktiky a nespecialisty.
Odkazy na webové zdroje
Většina odkazovaných zdrojů je dostupných online, z velké části volně.
Odkazy najdete buď přímo u daného zdroje, nebo v citaci po najetí na jména autorů v závorce, případně po kliknutí v seznamu citací na konci stránky.
Metodologické příručky a přehledy
- Laboratoř evaluací politik na Sciences-Po publikuje několikastránková představení základních i specializovaných metod relevantních pro veřejné politiky.
- V českém prostředí dobrý úvod do evaluační práce – použitelný i pro neevaluátory nabízí Průvodce evaluátora z dílny Evaluační jednotky Národního orgánu pro koordinaci na MMR – jeden z našich zapojených útvarů!
- Pro širší uchopení lze doporučit i Science for Policy Handbook od kolektivu autorů z Joint Research Center Evropské komise (Šucha a Sienkiewicz 2020).
- BetterEvaluation je rozcestník evaluačních a příbuzných metod a přístupů.
- Evropská komise udržuje tzv. Better Regulation Toolbox, což je zásobník metod a postupů pro tvorbu regulací a veřejných politik.
- Pro české prostřední velmi užitečná je publikace Fantastická data ve veřejné politice a jak je využít (Hejzlarová, Mouralová, a Štěpánková Štýbrová 2023). Navzdory názvu většinou nejde o data kvantitativní, ale o to, jak pracovat se širokým spektrem zdrojů jako s daty – od legislativních a administrativních textů přes mediální data a analýzu diskursu po systematické rešerše literatury a využití zahraničních prací. To vše s zachyceno v prostřední analýzy veřejných politik a s příklady z reálných výzkumů a analýz.
Zkoumání veřejné správy
Pokud se vaše analytická práce dotýká veřejné správy samotné, mohl by vám přijít vhod The Government Analytics Handbook: Leveraging Data to Strengthen Public Administration (Rogger a Schuster 2023), dostupná na https://www.worldbank.org/en/publication/government-analytics.
Dotazníková šetření
Ledacos k nim najdete v publikacích odkazovaných výše; nás ale zaujal nedávný přehled literatury na téma „jak správně pokládat otázky“ (Schaeffer a Dykema 2020).
Kauzalita, evaluace, dopady
Zásadní pro práci s poznatky v oblasti veřejných politik je porozumění kauzalitě a jak ji zkoumat. Níže několik nedávných publikací zaměřených většinou na praktiky.
Úvod do hodnocení dopadů přináší Impact Evaluation A Guide for Commissioners and Managers (Stern 2015).
Spektrum metod použitelných pro kauzální usuzování v evaluaci veřejných politik představuje report vzniklý pro britské ministerstvo mezinárodního rozvoje (Stern et al. 2012)
Ucelené (zde spíše odbornější) pojednání mixed methods přístupů ke zkoumání kauzálních vztahů najdete v (Humphreys a Jacobs 2023), dostupné na https://macartan.github.io/integrated_inferences/.
Velmi přístupné pojednání o moderních přístupek ke kauzalitě nabízí nedávná kniha The Effect (Huntington-Klein 2021), dostupné na https://theeffectbook.net/.
Zaostřeno na analýzy kvantitativních dat
Rohan Alexander v (online) knize Telling Stories With Data (Alexander 2023) ukazuje celý proces analýzy dat i s důrazem na kvantitativní analytické metody zaměřené na kauzální usuzování, a zároveň uvádí příklady realizace jednotlivých úkolů v jazyce R.
Matthew Salganik v knize Bit by Bit: Social Research in the Digital Age (Salganik 2019) dostupné na https://www.bitbybitbook.com/en/1st-ed/preface/ ukazuje, jak společenskovědní výzkum může pracovat s dostupností velkého množství dat a digitálních technologií.
Z dílny Českých priorit
České priority nabízí materiály v několika oblastech:
Cost-benefit analýza, viz mj. příručku (Zapletalová, Rosenberg, a Frühauf 2019)